Potvůrky podivné II.

Sosají, bodají a obtěžují. Ne, nechci aby to vypadalo jako pouhé utrpení. Zrazovat a strašit vás rozhodně nechci. Jen seznámit s dalším hmyzem. Nakonec nejedu přes půl světa aby mi nějaký breberky udělaly čáru přes cokoliv. Kousance a štípance řádně svědí, to zas jo, ale pak zmizí. Ne tak zážitky.

Midges. Mrňavý bestie. Mršís. Prostě vaše kámošky na cestách po Skotsku. Nejběžněji je potkáte u vlhkých jezer a močálů, od jara do pozdního léta. Ten kdo nepřibalil obzvlášť jemnou moskytiéru, ten má možnost s nimi navázat velmi důvěrný vztah. Tenhle dvoumilimetrový létající hmyz si dává přestávku v okusování jakéhokoliv nezakrytého místa na vašem těle pouze ve dvou případech. Při silném větru, a když prší. Taky můžete mávat rukama jak o život (a simulovat silný vítr), ale to zas nic neuděláte. No vyberte si. S repelenty jsme moc velký úspěch neměli. Časově omezenou výhodu mívali kuřáci, přičemž museli potahovat velmi aktivně. Jakmile se kouřová clona rozplynula, byli na tom stejně. Pakomárec skotský je potvora s velkým P.

Koutule. Jsou drobné, třímilimetrové bílo hnědé chlupaté mušky. A dokážou vás pěkně zřídit. Původně doma v tropech a subtropech. Pár let už tak úplně neplatí, že je to hmyz cizokrajný. Setkat se s ním můžete i u nás. Kropenatá široká křidélka, poletuje a poskakuje? Tak to je ona. Koutule skvrnitá. Kousance nejen že svědí, ale taky dost bolí. Mé úplně první setkání (a zatím jediné) proběhlo v Malajsii. Na holý písek bych si nelehla. Vyhlídla jsem si pěkné místo ve stínu. Prostřela ručník, a oblý balvan mi posloužil jako opora abych se mohla pohodlně kochat vyhlídkou na moře, a užívat si nerušeného nicnedělání a odpočinku. Řekla jsem nerušeného? To platilo chvilku. Než mě našly. Pěkně si na mě smlsly. Pokousaná jsem byla od ramen ke kotníkům. A než vám pupínky zmizí nebuďte překvapeni, když si od vás někdo odsedne (vlastní zkušenost). Otečkovaní po celém těle budete vzbuzovat dojem, že trpíte nějakou chorobou. Místní říkají Koutuli ‚sand fly‘. Písečná blecha.

Pakomárec i Koutule mají své místo mezi podivnými potvůrkami zaslouženě.

foto: Jan Zima

Leave A Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *