Dvacetiminutovky

Uklízíte rádi?

Udělejte si z uklízení sportovní chvilku. Ano, přesně tak. Rychlé dvacetiminutovky. Odkládání je k ničemu. Uklízíte svůj byt, a pro sebe. Máknete si, to ano, ale pak budete rádi, že je to hotové. Za 20 minut.

Že to zní dobře, ale nejde to? Výmluvy. Ale jde! Přestaňte čas trávit nad plány co kdy udělat. Prostě to udělejte. Hned. Bez ohledu na to, že jste se teď vrátili z práce, ze školy, z porady, nákupu – jste rozjetí, a v tempu, využijte to! Každý den něco, není nutné se uhnat. Umýt naráz všechna okna nebo převlíknout všechny postele. To ne. Po kouskách to jde taky. Postupně se rozplynou obavy z velkého smejčení ve jménu Vánoc, Velikonoc, čehokoliv. V čase, kdy budou ostatní drhnout své příbytky (před Velikonoci, Vánocemi, návštěvou) vy budete na lyžích nebo na romantické procházce.

Kde začít?
Koupena a záchod
– nastříkejte odvápňovač do mísy a do sprchy, na kohoutky a páky
– sundejte vše z polic a parapetů (třeba do lavoru a šoupněte ho za dveře)
– vysajte vysavačem úplně všechny (suché) povrchy a kouty
– otřete vlhkou utěrkou z mikrovlákna plochy (police, parapet, pračku, umyvadlo)

Chlupy a vlasy kam se podíváš – koupelna i záchod jsou jich plné. A kde se bere tolik prachu? Nestudovat, vysávat. Všechno. Prach z polic se dá lehce vysát. Vyberte úzký kulatý nástavec se štětinami a uvidíte, že je to snazší a efektivnější, než prach utírat.

A teď ve stejném pořadí zpět. Naskládejte věci do poličky – mimochodem napadlo vás, že tu spoustu lahviček, kelímků, dóziček a jiných potřebností můžete naskládat do pěkné krabice s víkem? Tím pádem máte místo dvaceti věci v polici jen jednu. Krabic nebo košíků je na trhu tolik, že si nemůžete nevybrat. Levnější variantou jsou šikovné ruce. Nemusí být nutně vaše. Od příště bude pro vás likvidace prachu maličkost. A nejen v koupelně. Záchodové prkénko a mísu zvenčí vyřeší jednorázové vlhké ubrousky, se kterými se po skončení úklidu rozloučíte. Komu tenhle způsob nevyhovuje nebo nechce za ubrousky utrácet, lze doporučit – než šmrdlání prkýnka houbičkou nebo hadrem, dolů s ním a do sprchy. Nechejte ho okapat a vraťte na místo. Je to kompletní a nejrychlejší.

Odvápňovač už vykonal své, kartáčový duet může začít. Jeden ve sprše, druhý v toaletě. Skla a dlaždice ve sprchovém koutě opláchněte, setřete stěrkou, případně utřete dosucha a máte hotovo.

Tip do sprchy – zaschlým stopám po vodě na stěnách sprchového boxu lze částečně předcházet tím, že po sprchování pošlete kapky vody stěrkou do odpadu. Bez spolupráce ostatních uživatelů sprchy se to neobejde.

Jdeme do finále. Podlahy. Jsou zbavené polétavých nečistot, tak na ně. Jak? Jednou za čas je můžete vzít kartáčem a vodou s dezinfekcí, ale k pravidelnému úklidu bude stačit voda, běžný čisticí prostředek a utěrka z mikrovlákna. Setřít. Finito.

Tip do koupelny a WC – odstraňte sběrače prachu a chlupů, odstraňte koberečky. Praktické a funkční jsou dřevěné rošty. Nízké, vyšší, skládací. Snadno je vysajete, a lépe izolují od chladné podlahy.
Používejte utěrky z mikrovlákna, nezanechávají stopy.

Je to bleskovka na necelou půlhodinku. Stejným způsobem vyřešte ostatní části bytu. Jedním z předpokladů snadného úklidu je mít na povrchu minimálně věcí. Zde funguje přímá úměra – víc věcí = víc ploch, a víc prachu. Setřít prach z jedné věci je brnkačka. Takže viva boxy! Vše, co nepotřebujeme každý den, šup do krabice nebo do skříně.

Tip do kuchyně – domyla myčka po oslavě? To znamená, že spousta skleniček a talířků teď není na svém místě. Využijte ten moment, a než naskládáte vše zpět na místo, skoro prázdnou polici vytřete. Části plynového hořáku, které se při vaření zašpiní, zvládne za vás umýt myčka.

Jste chytří, dívejte se a uklízejte chytře!

Hledáte něco v zásuvce v obýváku. Bylo to až na dně? Fajn, takže celý obsah šuplíku je teď na stole nebo podlaze. A šuplík je prázdný. Máte to?

Když si osvojíte tyhle denní, no dobře, klidně obdenní rychlovky tak zjistíte, že uklízení a udržování vašeho příbytku v čistotě je brnkačka. Jednou se dá vložit do dvacetiminutovky lustr, jednou dveře, jednou knihovna, po kouskách, opravdu to chce jen pár desítek minut v rychlém tempu.

Za úvahu také stojí výměna podlahových krytin. Na těch hladkých je všechno vidět, ale i to, že jsou čisté. Budou se vám snadněji udržovat. Patříte-li k těm ‚šťastnějším‘ a obýváte velké místnosti, pořiďte si pomocníka, (pracuje sám a nebrblá) robotický vysavač. To je ta kulatá věc, co čistí podlahy, zatímco vy pracujete, dovádíte s dětmi v parku nebo vaříte, čtete, spíte.

A vůbec, bydlí s vámi ještě někdo? Je odpověď ano? No tak na tuhle hru už nejste sami. Požádat člena rodiny o pomoc, není týrání svěřené osoby. No a v případě, že na to člověk přeci jen zůstane sám, nic není ztraceno. Zvládnout se to dá.  Nikdo jiný vám v bytě (ne)pořádek neudělá.

Co dodat. Váš byt není jednotka intenzivní péče. Není tedy třeba mít vždy a vše sterilně čisté. Čistota ano, pořádek je fajn. Nesoutěžíte o titul uklízeč a čistič roku. Co s ním.  Jde o to bydlet v příjemném prostředí, a ne terorizovat sebe a rodinu.

Z cyklu „Jako po másle“ Dáši Ch. Frankové, specialistky na motivaci a komunikaci

Leave A Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *